jak wynaleziono komputer?

Standard

Do XVII wieku jedynymi przyrządami ułatwiającymi liczenie były różnego rodzaju liczydła. Znaczny postęp nastąpił po odkryciu logarytmów (pałeczki Nepera, suwak logarytmiczny). W tym okresie powstały też pierwsze maszyny liczące wykonujące mechanicznie operacje dodawania i odejmowania, a niektóre także mnożenia i dzielenia.

Prawdziwych początków informatyki można się jednak doszukiwać dopiero w XIX wieku, kiedy to Ch.Babbage stworzył koncepcję automatycznej i uniwersalnej maszyny liczącej odpowiadającej w swej strukturze współczesnemu komputerowi: z pamięcią (magazynem) i jednostką liczącą (młynem), sterowaną programem zapisanym na kartach dziurkowanych.

Około 1937 r. John V. Atanasoff z Uniwersytetu w stanie Iowa zbudował pierwszy elektroniczny komputer, jednak nie działał on w pełni zadowalająco. Pierwszy udany, automatyczny, elektroniczny komputer ogólnego zastosowania zbudowali na Uniwersytecie Pensylwania w 1946 roku Amerykanie: John Eckert i John Mauchly. Nazwany został ENIAC (skrót angielskiej nazwy elektronicznego numerycznego integratora i kalkulatora), a jego 18 000 lamp radiowych zużywało więcej energii, niż 200 kominków elektrycznych.

Pierwszy polski komputer został zbudowany w 1958 roku w Zakładzie Aparatów Matematycznych Polskiej Akademii Nauk. Pierwszy komputer typu laptop pojawił się 29 marca 1983 roku.

Polecamy serwis Nowe filmy

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s